OFERTA ZABIEGÓW I KOSMECEUTYKÓW DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE DLA PROFESJONALISTÓW

Mikronakłuwanie kosmetyczne – aktualne spojrzenie

O autorze

Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyku. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marki kosmetycznej YONELLE i YONELLE MEDESTHETIC.

SPA INSPIRATIONS 5/2013

Technika mikronakłuwania stosowana jest w coraz większej liczbie salonów kosmetycznych i ośrodków spa nie tylko w Europie, ale przede wszystkim w Azji i Stanach Zjednoczonych. Zyskuje coraz większe grono entuzjastów przede wszystkim z powodu niesłychanej skuteczności w redukcji objawów starzenia się skóry oraz poprawy jej jakości i wyglądu.

Wykorzystanie techniki mikronakłuwania skóry przy pomocy wałka z umieszczonymi w nim igiełkami ma swój początek w 1905 roku. Niemiecki dermatolog – doktor Kromayer – zauważył, że skóra w rejonie blizny, do której wstrzyknięto barwnik w celu zmniejszenia jej widoczności, ma znacznie lepszą strukturę, a nierówności zmniejszają się. Wysunął hipotezę, że odpowiedzialne jest za to samo nakłucie skóry i aktywacja procesu regeneracji. Ta obserwacja dała początek stosowania techniki mikronakłuwania,a w literaturze popularnej i naukowej zaczęły pojawiać się wzmianki o wykorzystaniu techniki w celu poprawy wyglądu skóry starzejącej się. Jednak dopiero w 1997 roku opublikowano pierwsze wyniki kompleksowej pracy badawczej. I od tego momentu można mówić o dynamicznym rozwoju techniki mikronakłuwania skóry w medycynie estetycznej i kosmetologii.

Procesy regeneracyjne - cud natury

Mikronakłuwanie to tworzenie niewidzialnych gołym okiem mikrouszkodzeń skóry. Jak każde uszkodzenie, aktywuje ono całą kaskadę reakcji w skórze prowadzących do naprawy zniszczeń. Mechanizm naprawczy jest dokładnie taki sam jak przy gojeniu ran. W dużym uproszczeniu inicjowany jest stan zapalny, z keratynocytów uwalniane są czynniki wzrostu, które stymulują komórki skóry właściwej – fibroblasty, do produkcji elementów strukturalnych skóry. Ten mechanizm można porównać do uruchomienia „fabryki”, która pracuje pełną parą, aby jak najszybciej naprawić uszkodzone konstrukcje. Dzięki takiej stymulacji wytwarzany jest kolagen, elastyna, glikozoaminoglikany, w tym kwas hialuronowy. Cel jest jeden – naprawić uszkodzenie, ale niejako przy okazji, dzięki zwiększonej ilości substancji budulcowych, następuje poprawa struktury i gęstości skóry, a na powierzchni widać wyraźne wygładzenie, spłycenie zmarszczek, poprawę jędrności. Mikronakłuwanie jest zatem niesłychanie prostą techniką stymulacji skóry, dającą rewelacyjne efekty.

Mikronakłuwanie a skuteczność kosmetyków aktywnych

Kolejną korzyścią, którą daje mikronakłuwanie, jest diametralna poprawa biodostępności składników aktywnych kosmetyków aplikowanych w zabiegu. Mikrouszkodzenia warstwy rogowej naskórka, które stanowi główną barierę dla wszelkich otaczających nas czynników, stają się doskonałą drogą dla penetracji składników aktywnych w głąb skóry, do miejsca, gdzie mogą wykazać swoje działanie biologiczne. Okazuje się, że w trakcie pojedynczego zabiegu na twarz tworzy się ponad 250 000 mikrokanalików, którymi substancje aplikowane na skórę przenikają nawet 1000 razy lepiej. Oznacza to, że w zabiegach wykorzystujących technikę mikronakłuwania możemy uzyskać działanie składników, które w normalnych warunkach w ogóle nie przenikają przez skórę, a więc nie działają biologicznie. Stąd mikronakłuwanie zwiększa wielokrotnie skuteczność kosmetyków aplikowanych w zabiegu.

Bezpieczne kosmetyki w zabiegach z rollerami

Z powodu drastycznego zwiększenia przepuszczalności warstwy rogowej naskórka, wszystkie substancje zawarte w kosmetykach przenikają głębiej do skóry. Dotyczy to nie tylko składników aktywnych, lecz także wszystkich pozostałych składników receptury, począwszy od składników bazowych, emolientów i zagęstników, a skończywszy na konserwantach, składnikach zapachowych czy barwnikach. Dlatego nie bez znaczenia jest to, jaki kosmetyk nakładany jest na skórę bezpośrednio po wykonaniu mikronakłuwania. Aby ograniczyć niepożądane reakcje skóry, receptury preparatów do zabiegów z mikronakłuwaniem powinny być projektowane i testowane pod tym kątem.
Najczęściej ogranicza się w nich ilość składników konserwujących, eliminuje te zapachowe, barwniki oraz inne substancje o potencjalnym działaniu drażniącym. Kosmetyki te powinny mieć jasną deklarację, dotyczącą przeznaczenia w zabiegach z rollerami.

Mikronakłuwanie kosmetyczne - fakty

W literaturze oraz środowisku branżowym toczy się wiele dyskusji oraz kontrowersyjnych, a nawet sprzecznych informacji na temat bezpieczeństwa zabiegów z mikronakłuwaniem, a także tego, kto – lekarz czy kosmetyczka – może wykonywać zabiegi wykorzystujące tę technikę. W Polsce nie ma jasnych przepisów, określających granicę pracy kosmetologa, jednak na podstawie dostępnych wytycznych można pokusić się o zebranie kilku ważnych faktów dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności: - w salonie kosmetycznym można stosować rollery z igłami o długości maksymalnie 0,5 mm. Długość igieł powinna być tak dobrana, żeby w zabiegu nie naruszać ciągłości naskórka. Wszelkie zabiegi naruszające jego ciągłość mogą być wykonywane przez lekarzy. Dowodem na przerwanie ciągłości naskórka jest pojawienie się kropelek krwi.
- im dłuższe igły, tym zabieg bardziej bolesny. Przy zbyt długich igłach bardzo łatwo zniechęcić klientkę do kontynuowania serii zabiegów. To wielka szkoda, bo skuteczność i finalnie satysfakcja klienta z prawidłowo wykonanych zabiegów jest bardzo duża.
- czas rekonwalescencji po zabiegach z wykorzystaniem igieł 0,5 mm jest bardzo krótki – trwa zwykle od kilku do kilkuastu godzin. Im dłuższe igły, tym gojenie się skóry jest dłuższe. Przy igłach medycznych, kiedy pojawia się krwawienie, czas rekonwalescencji wynosi 3, a nawet 4 tygodnie. Oznacza to, że zabiegi z krótszymi igłami można wykonywać częściej, a więc częściej stymulować skórę.
- wyniki badań opublikowanych w ostatnich latach pokazują, że bez względu na to, czy stosuje się igły o długości 0,5 mm czy 1,0 mm, nowo wytwarzany kolagen odkłada się na poziomie 0,5 – 0,6 mm. Systematycznie publikowane są wyniki badań naukowych dowodzących skuteczności techniki mikronakłuwania w zabiegach anti-aging. Dowodzą one efektywności w redukcji zmarszczek, poprawy owalu twarzy, jędrności, gładkości. Opublikowano również badania porównujące technikę mikronakłuwania z laserowym odmładzaniem skóry IPL. Okazało się, że po serii 3 zabiegów mikronakłuwanie spowodowało zwiększenie grubości skóry oraz ilość kolagenu w większym stopniu niż IPL. To zaskakujący wynik przemawiający na korzyść rollerów!

Mikronakłuwanie - zabieg typu  „MUST HAVE”

Ze względu na swoją wybitną skuteczność, zabiegi z użyciem rollerów stają się typowym niezbędnikiem w ofercie każdego nowoczesnego salonu kosmetycznego. Przy zachowaniu aspektów bezpieczeństwa i stosowaniu odpowiednich kosmetyków można uzyskać niespotykane dotąd efekty na skórze i satysfakcję klientek. Warto namawiać klientki na serie zabiegów, proponując im odpowiednio dobraną pielęgnację domową, a serie zabiegów powtarzać 2-3 razy w roku.

Mikronakłuwanie  – element zabiegów wellness & spa

Technikę mikronakłuwania z powodzeniem można wkomponować w zabiegi typu wellness & spa. Ze względu na swoją
naturę i niechemiczne stymulowanie procesów regeneracyjnych, technika ta może stać się rewelacyjnym uzupełnieniem nawet pojedynczych procedur. Odpowiednio ułożony przebieg zabiegu, z masażem oraz pielęgnacją, może dać zaskakujące efekty nawet w mało inwazyjnych zabiegach, których głównym celem jest odprężenie i relaks. Roller kosmetyczny z igłami 0,2 mm można nawet przekazać klientce do kontynuowania pielęgnacji w domu. Sama natura wymyśliła procesy regeneracyjne. Tak łatwo po nie sięgnąć, aby skutecznie odmłodzić wygląd skóry.

Rollery w pracy kosmetologa

Zabieg mikronakłuwania może być wykonywany rollerem z igłami o różnej długości. Ogólnie przyjmuje się, że zabiegi, w których działa się na poziomie naskórka, to zabiegi kosmetyczne, a wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, to zabiegi medyczne, które mogą być wykonywane tylko przez lekarzy. Ponieważ grubość naskórka w obrębie skóry twarzy nie przekracza 0,5-0,6 mm uznaje się, że w kosmetyce bezpiecznie można stosować igły o długości do 0,5 mm.