OFERTA ZABIEGÓW I KOSMECEUTYKÓW DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE DLA PROFESJONALISTÓW

Piękne oczy w każdym wieku Aktywna pielęgnacja okolicy oka 20+, 30+ i 50+

O autorze

Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyku. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marki kosmetycznej YONELLE i YONELLE MEDESTHETIC.

BEAUTY FORUM 4/2015

Skóra wokół oczu jest wyjątkowa pod każdym względem. Przede wszystkim z powodu różnic w budowie oraz podatności na zewnątrzpochodne czynniki przyspieszające jej starzenie się. To wokół oczu najszybciej pojawiają się objawy zmęczenia, stresu, zmarszczki, cienie i „worki”. Na szczęście współczesna kosmetologia daje coraz skuteczniejsze narzędzia, aby zapewnić skórze wokół oczu odpowiednią pielęgnację.

Aktywną pielęgnację okolic oczu, zarówno domową, jak i gabinetową, należy rozpocząć wcześnie, biorąc pod uwagę specyfikę zmian w jej głębszych warstwach oraz objawy na powierzchni skóry postarzające wygląd.

Skóra wokół oczu 20+
NAWILŻANIE I PREWENCJA
Po 20. roku życia pojawiają się pierwsze symptomy spowolnienia metabolizmu skóry. W tym wieku nie są jeszcze widoczne na powierzchni, ale w głębszych partiach skóry stopniowo zaczyna spowalniać produkcja elementów budulcowych. Ponieważ cała twarz i okolice oczu są najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne, właśnie w tych obszarach proces ten zachodzi najszybciej. Aby utrzymać tempo metabolizmu na młodzieńczym poziomie, w wieku 20+ najważniejsze są dwa kierunki działania pielęgnacyjnego: utrzymanie odpowiedniej ilości wody (nawilżanie) i zapobieganie starzeniu się skóry (prewencja). Optymalna codzienna pielęgnacja nawilżająca powinna obejmować przynajmniej dwukrotne w ciągu dnia aplikowanie preparatów mających zdolność utrzymywania wody w naskórku. Kosmetologia dysponuje całą gamą substancji działających według różnych mechanizmów, które należy łączyć, aby skutecznie ograniczać ucieczkę wody. Są to m.in. hydrofilowe substancje filmotwórcze (np. kwas hialuronowy, polisacharydy, wielkocząsteczkowe proteiny), hydrofobowe substancje filmotwórcze (np. oleje roślinne, ciekłe woski), higroskopijne substancje hydrofilowe (np. gliceryna, glikole) oraz substancje uzupełniające lipidy cementu międzykomórkowego (m.in. ceramidy, sterole, kwasy tłuszczowe). Z kolei ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry (prewencja) zapewniają antyoksydanty (np. witamina C, witamina E czy często stosowane flawonoidy) oraz filtry słoneczne anty-UVA i anty-UVB.

Skóra wokół oczu 30+
REDUKCJA PIERWSZYCH ZMARSZCZEK I OZNAK ZMĘCZENIA
W okolicy 30. roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze widoczne objawy starzenia się skóry. Najczęściej proces ten zaczyna się właśnie na cienkiej, słabo chronionej skórze wokół oczu. Na powierzchni zaczynają być widoczne zmarszczki mimiczne oraz pierwsze symptomy zmęczenia, stresu i odwodnienia skóry. Oprócz nawilżania i działania prewencyjnego do pielęgnacji należy włączyć preparaty oparte na składnikach usprawniających krążenie płynów w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. W tym celu często stosuje się kofeinę, ale działanie przyspieszające krążenie wykazują również bioflawonoidy zawarte w ekstraktach roślinnych, np. bardzo skuteczne wyciągi z kasztanowca, herbaty, guarany czy granatu. Drugim elementem aktywnej pielęgnacji skóry wokół oczu po 30. roku życia jest próba redukcji zmarszczek mimicznych. Jednym ze skuteczniejszych kosmetycznych składników działających w tym kierunku jest heksapeptyd Argirelina, choć można spotkać również inne peptydy o działaniu botox-like. Aby składniki te mogły skutecznie działać, muszą być stosowane w odpowiedniej dawce i muszą przeniknąć przez warstwę rogową naskórka.

Skóra wokół oczu 50+
STYMULACJA I REDUKCJA UTRWALONYCH OBJAWÓW STARZENIA SIĘ SKÓRY
Mniej więcej w okolicy 50. roku życia kobiety wstępują w wiek okołomenopauzalny. Spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych w dramatyczny sposób wpływa na stan skóry. Badania dowodzą niezbicie,
że w pierwszym roku po menopauzie ilość kolagenu w skórze kobiet spada o 50 proc.! To daje skokowe, nagłe pogorszenie struktury i wyglądu skóry, także wokół oczu. W tym wieku do dotychczasowej pielęgnacji domowej należy dołączyć aktywne oddziaływanie na głębsze warstwy skóry. Bardzo skuteczne są biologicznie aktywne peptydy stymulujące fibroblasty do zwiększonej aktywności metabolicznej. Taka stymulacja powoduje zwiększenie syntezy elementów budulcowych skóry, m.in. kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego, dzięki czemu poprawiają się własności biomechaniczne skóry i zmniejsza się widoczność objawów jej starzenia się. W wieku okołomenopauzalnym warto włączyć do pielęgnacji stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny oraz składniki regenerujące barierę naskórkową.

W salonie kosmetycznym można dodatkowo stymulować skórę za po mocą techniki mikronakłuwania. Choć jej wykorzystanie w okolicy oczu jest ograniczone do obszarów przy zewnętrznych kącikach oczu, dolnej powieki z zachowaniem minimum 5-milimetrowego odstępu od krawędzi oka oraz obszaru tuż pod łukiem brwiowym, to taka stymulacja daje bardzo dobre rezultaty.

AKTYWNA PIELĘGNACJA
Młody wygląd twarzy to „młode spojrzenie”, na którym zależy chyba wszystkim klientkom salonów kosmetycznych. Prawidłowa, aktywna pielęgnacja skóry wokół oczu, zarówno domowa, jak i gabinetowa, oraz higieniczny tryb życia z całą pewnością mogą znacząco opóźnić procesy starzenia się skóry i pojawianie się zmarszczek, zwiotczeń, cieni i „worków”. Warto więc przekonać nawet najmłodsze klientki do zabiegów i szczególnej troski o te wrażliwe partie twarzy, nawet wtedy, gdy objawy starzenia się nie są jeszcze widoczne.

WARTO WIEDZIEĆ
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, znacznie cieńsza niż w innych partiach twarzy. Grubość naskórka to zaledwie ok. 0,2 mm – to najcieńsze miejsce na całej twarzy. Tkanka tłuszczowa, stanowiąca pewnego rodzaju podporę, praktycznie tu nie występuje. Niewielka liczba gruczołów łojowych powoduje, że hydrolipidowy płaszcz ochronny jest minimalny i daje bardzo małe zabezpieczenie przed ucieczką wody. Skóra okolic oczu jest również bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Dodatkowymi problemami w tym obszarze jest słabe krążenie w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, a także nieustanny ruch powiek, prowadzący do powstawania zmarszczek mimicznych. Ze względu na bardzo cienką warstwę rogową oraz duże nagromadzenie mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych, skóra okolicy oczu jest bardziej podatna na podrażnienia.