OFERTA ZABIEGÓW I KOSMECEUTYKÓW DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE DLA PROFESJONALISTÓW

Wolne rodniki atakują cerę naczynkową

O autorze

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem praktycznym i szkoleniowym w profesjonalnych firmach kosmetycznych.

Specjalista ds. kosmetyki profesjonalnej marki YONELLE MEDESTHETIC.

KOSMETOLOGIA.COM.PL, 2013-08-16

Cera naczynkowa to obok starzenia się skóry, jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w gabinetach kosmetycznych. Do problemów z zaczerwienieniem i nieestetycznie wyglądających teleangiektazji (na trwałe rozszerzone naczynka) dołączają uczucie dyskomfortu i duża wrażliwość. Jak jednocześnie skutecznie i w bezpieczny sposób pielęgnować tą wymagającej szczególnej opieki cerę?

Po pierwsze: sprawdzone, bezpieczne produkty

Ze względu na dużą wrażliwość i niską tolerancję produktów kosmetycznych cera naczynkowa wymaga pielęgnacji opartej na sprawdzonych składnikach i biozgodnych ze skórą bazach. Pod hasłem biozgodny kosmetyk, kryje się produkt oparty na składnikach i kompleksach naśladujących naturalną budowę naskórka, w tym cementu międzykomórkowego. Dzięki temu wzmocniona zostaje naturalna bariera ochronna skóry, a położone w warstwie brodawkowatej naczynka także są lepiej chronione. Dodatkowym atutem biozgodnych baz jest potwierdzony badaniami fakt znacznie lepszej penetracji składników aktywnych.

Po drugie: skuteczne składniki aktywne

Polifenole, w tym bioflawonoidy, zasłynęły ze względu na swoje właściwości, jako składniki wyjątkowo skuteczne w pielęgnacji cery naczynkowej. Mają silne działanie wzmacniające naczynka, zmniejszające ich kruchość i poprawiające mikrokrążenie. Naturalnie pozyskuje się je na drodze ekstrakcji z roślin takich jak kasztanowiec, ruszczyk kolczasty, nawłoć, kwiatostan lipy, owoce cytrusowe i inne. Aby były naprawdę skuteczne należy je podawać w jak najbardziej stężonej formie, dlatego w aktywnych kosmetykach stosuje się nie same ekstrakty, ale wyizolowane związki, takie jak rutyna, hesperydyna, eskulina (głównie w farmacji), czy powszechnie stosowana w kosmetyce escyna.

Po trzecie: odnalezienie i usunięcie przyczyny

Mechanizm i przyczyny powstawania cery naczynkowej oraz trądziku różowatego nie zostały do dziś jednoznacznie określone. Najnowsze badania nad tym problemem udowadniają, że oprócz podręcznikowych przyczyn, takich jak genetyczne uwarunkowania, płytkie unaczynienie i działanie promieni UV kluczowym czynnikiem powodującym degradację naczyń krwionośnych są wolne rodniki! Okazuje się, że bioflawonoidy wymienione wyżej wzmacniają cerę naczynkową m.in. poprzez hamowanie destruktywnego działania wolnych rodników. Uszczelniają naczynka, stymulują mikrokrążenie (oznacza to według definicji poprawę elastyczności naczyń i wytrzymałości mięśni otaczających te naczynia) oraz widocznie zmniejszają zaczerwienienie, poprzez błyskawiczne obkurczenie kapilarów.

Problem cery naczynkowej powinien być traktowany holistycznie. Począwszy od codziennego oczyszczania twarzy, poprzez biozgodne kosmetyki pielęgnacyjne o aktywnym składzie, skończywszy na unikaniu czynników powodujących objawy cery naczynkowej.